فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی چیست؟

قبل از اینکه به فیزیوتراپی در منزل بپردازیم، بهتر است ابتدا توضیحاتی در مورد اینکه اصلا فیزیوتراپی چیست؟ فیزیوتراپیست کیست؟ و اینکه چه موقع باید از فیزیوتراپی استفاده کرد؟  بپردازیم.

فیزیوتراپی در هنگام آسیب دیدگی، بیماری یا ناتوانی، می تواند به بازیابی حرکت و عملکرد کمک می کند. همچنین می تواند به شما در کاهش خطر صدمه یا بیماری در آینده کمک نماید. این یک رویکرد جامع است که بیمار را به طور مستقیم در مراقبت از خود یاری می کند.

تمرینات به طور معمول در کلینیک فیزیوتراپی انجام می شود، اما در حالی که شما در رختخواب هستید و یا روی یک صندلی در بیمارستان نشسته اید نیز می توانید تمرینات فیزیوتراپی را انجام دهید و یا حتی فیزیوتراپی در منزل را انجام دهید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست شما ممکن است شما را در بیمارستان ملاقات کند و در زمینه بهبود تحرک عملکردی – مانند حرکت در رختخواب یا بالا رفتن از پله ها – کار کند تا بتوانید با خیال راحت به خانه بروید. یکی از مؤلفه های این برنامه توانبخشی در بیمارستان ممکن است تکمیل تمرین های فیزیوتراپی باشد.

فیزیوتراپی شما همچنین ممکن است تمریناتی را برای شما تجویز کند تا به عنوان بخشی از برنامه ورزش خانگی خود انجام دهید. این برنامه می تواند به شما در بهبود وضعیت در حالی که در کلینیک فیزیوتراپی نیستید، کمک کند. فیزیوتراپیست شما همچنین می تواند تمریناتی را نشان دهد که می تواند برای جلوگیری از بروز مشکلات آینده موثر باشد.

فیزیوتراپیست

فیزیوتراپی توسط پزشکان متخصص آموزش دیده و تنظیم شده به نام فیزیوتراپیست ارائه می شود.

فیزیوتراپیست ها اغلب به عنوان بخشی از تیم چند رشته ای در زمینه های مختلف پزشکی و تنظیمات فعالیت می کنند، از جمله:

 • بیمارستانها
 • مراکز بهداشت و درمان جامعه
 • برخی از جراحی های پزشک عمومی
 • برخی از تیم های ورزشی ، باشگاه ها ، خیرین و اماکن کار

برخی از فیزیوتراپیست ها همچنین می توانند ویزیت خانه را تحت عنوان فیزیوتراپی در منزل ارائه دهند.

درمان فیزیکی فیزیوتراپی در منزل چه موقع ضرورت می یابد؟

درمان فیزیکی فیزیوتراپی در منزل هنگامی اتفاق می افتد که یک متخصص فیزیوتراپی برای ارائه خدمات توان بخشی به منزل شما می آید  این نوع خدمات برای بیمارانی که قادر به ترک خانه نیستند مفید می باشد. دلایل مختلفی می تواند سبب شود که بیمار نتواند برای انجام فیزیوتراپی به بیرون از منزل برود که برخی از این دلایل عبارتند از:

 • وضعیت بیمار حاد یا شدید است و بیرون رفتن از خانه خطرات سلامتی را به همراه دارد
 • تحرک عملکردی بیمار محدود است و او نمی توانید در بیرون از خانه برای درمان برود
 • برای رفتن برای فیزیوتراپی، فاقد وسیله حمل و نقل مناسب بوده و یا دسترسی کافی به حمل و نقل ندارد
 • زمانی که بیمار می خواهد یک جلسه خصوصی فیزیوتراپی در خانه خود داشته باشد
درمان فیزیوتراپی

بهترین متخصص تغذیه بالینی

متخصصان تغذیه بالینی در مراکز پزشکی مانند بیمارستان ها، مطب پزشکان و کلینیک ها فعالیت می کنند. این متخصصان تغذیه وظیفه ارائه تغذیه درمانی پزشکی را دارند، روشی که برای درمان بیماری ها با اختصاص دادن رژیم به طور خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

متخصصان تغذیه بالینی با توجه به شرایط درمانی خود با پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی همکاری می کنند تا برنامه های غذایی را تهیه کنند که مقدار مناسب مواد مغذی را برای بیماران فراهم کند. وظایف ممکن است شامل تهیه کلاس های آموزش تغذیه برای افرادی باشد که دارای شرایط پزشکی هستند.

متخصص رژیم غذایی

متخصصان رژیم غذایی، در کافه تریایی های مدرسه، رستوران ها و سایر مراکز غذایی در مقیاس بزرگ فعالیت می کنند. پیروی از سیاست های دولت یا ایالت معمولاً یک مؤلفه مهم برای این موقعیت است. در مورد اندازه بخش ها، گزینه های گروه های غذایی و تعیین منو باید دستورالعمل های ویژه ای رعایت شود.

ممیزی ها و بازرسی های معمول انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که کارکنان و مدیران آشپزخانه مطابق با استانداردهای نظارتی هستند. متخصصان تغذیه خدمات غذایی همچنین برای رسیدگی به نگرانی های ویژه در مورد رژیم ها و آلرژی های غذایی توصیه هایی را ارائه می دهند.

متخصص تغذیه ورزشی

یک متخصص تغذیه ورزشی برای اطمینان از عملکرد بهتر ورزشکاری و مربیان همکاری می کند. برنامه های فردی بر اساس نیازهای غذایی هر ورزشکار تهیه می شود. یک متخصص تغذیه ورزشی همچنین برای جلوگیری از آسیب دیدگی و کمک به بهبود ورزشکاران با مربیان ورزش همکاری می کند.

زمان بندی مواد مغذی و مکمل های مناسب برای تمرینات، جلسات تمرین و بازی ها مهم هست. متخصصان تغذیه ورزشی در دبیرستان ها، دانشگاه ها یا سازمان های حرفه ای فعالیت می کنند.

متخصص تغذیه ورزشی

تفاوت متخصص تغذیه عمومی و ورزشی

بر خلاف یک متخصص تغذیه عمومی، یک متخصص تغذیه ورزشی در درجه اول به سلامت و تغذیه ورزشکاران توجه می کند.

یکی از وظایف اصلی یک متخصص تغذیه ورزشی، مشاوره به ورزشکاران در مورد اهداف تغذیه ای مطلوب برای رژیم تمرینی خاص خود است.

توصیه ها به طور معمول شامل نیازهای غذایی برای تمرین ورزش، هیدراتاسیون، مدیریت وزن و ایمنی بدن است.

جنبه مهم دیگر برای داشتن یک متخصص تغذیه ورزشی، توانایی ایجاد برنامه های غذایی سفارشی برای ورزشکارانی که با آنها کار می کنند است. برنامه های وعده های غذایی شخصی و میان وعده برای کمک به ورزشکار در رسیدن به اهداف رژیم غذایی و حرفه ای، ایجاد شده است.

علاوه بر این، به چالش های تغذیه ای از جمله آلرژی های غذایی به همراه کمبودهای ویتامین و مواد معدنی پرداخته می شود. برای ورزشکارانی که از صدمات یا بیماری ها رنج می برند، متخصص تغذیه ورزشی اغلب راهنمایی های تغذیه ای را ارائه می دهد تا این ورزشکار در سریعترین زمان ممکن بهبود یابند.

جراحی زیبایی بینی به چند صورت انجام شود؟

عمل جراحی بینی یا جراحی زیبایی بینی به ۲ صورت بسته یا باز انجام می گیرد.یکی از مزایا یا به عبارت بهتر تنها مزیت روش جراحی بینی به روش بسته نبودن شکاف یا عدم برش بینی در پره وسط بینی می باشد.ولی در روش جراحی به روش باز دقت و نتیجه عمل بسیار بهتر می باشد.اگر بخوایم تصحیح انحراف بینی داشته باشیم بهترین روش ،روش باز می باشد.

دسته بندی عمل بینی از نظر ساختار و فرم

دسته بندی بینی به ۲ نوع بینی گوشتی یا بینی استخوانی تقسیم بندی می شود.در واقع هر چه ظاهر و جنس بیینی گوشتی باشد به آن بینی گوشتی گوییم که اصطلاح رایج برای این نوع جراحی ،جراحی بینی گوشتی می باشد و برای حالت دیگه که بینی از نظر ظاهر و فرم استخوانی می باشد به آن جراحی بینی استخوانی گوییم.

چه نکاتی برای در نظر گرفتن رینوپلاستی یا جراحی بینی باید لحاظ شود؟

در عمل بینی یا جراحی بینی حتما بایستی به نکات مثبت و نکات منفی در بینی و اجزای صورت و ظاهر فرد دقت لازم رو داشته باشیم. در واقع بایستی در مشاوره قبل از عمل باید نکات مثبت بینی و جنبه هایی که باعث زیبایی فرد می شوند حفظ شوند و نکات منفی یا جنبه هایی که در زیبایی بیشتر فرد تاثیرگذار هستند به فرد متقاضی در حین مشاوره گفته شود تا بتواند بر اساس موارد گفته شده شخص متقاضی تصمیم گیری کند.

عمل بینی

برخی از نکات منفی در ارزیابی یا مشاوره می تواند موارد زیر باشند

 • انحراف تیغه بینی
 • بزرگ بودن بیش از حد بینی در بینی های گوشتی به طوری که حجم زیادی از صورت را گرفته باشد
 • داشتن قوز بینی بیش از حد زیاد که از نیم رخ فرم صورت را دچار به هم ریختگی کرده باشد
 • کجی بینی که از نیم رخ یا تمام رخ قابل مشاهده باشد

باید به این نکته توجه داشته باشید که جراح حتما باید بتواند که به شما حصول اطمینان از حفظ شکل اولیه بینی و کیفیت پوست را به شما بدهد.ذکر این نکته هم بسیار مهم می باشد که حتما باید دقت کنید که هیچ عملی ممکن هستش به صورت صد در صد رضایت بخش و اون چیزی که در ذهنیت و تصورات شما می باشد اتفاق نیفتد،پس حتما قبل از انجام عمل بینی این نکات را مد نظر داشته باشبد و به آن توجه کنید.

سن عمل مناسب برای عمل بینی

قاعدتا باید سن مناسب برای جراحی بینی را به کسانی که داوطلب این نوع جراحی هستند گوشزد کنیم.برای دختران زیر ۱۶ سال و برای پسران زیر ۱۷ سال این نوع عمل جراحی بیینی نباید اتفاق بیفتد ،زیرا این سن ،سن بلوغ می باشد و ممکن هستش که شکل طبیعی ظاهری و زیبایی طبیعی در صورت رخ نداده باشه.به همین علت قطعا باید کسانی که حس می کنند نیاز به مشاوره در این زمینه باشند باید این بازه سنی رو رد کنند و سپس به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی یا متخصص جراحی پلاستیک یا فوق تخصص جراحی پلاستیک مراجعه نمایند.

برخی از علل ترغیب شدن جوانان برای عمل بینی چیست؟

در واقع جوانان بعد از سن بلوغ دنبال زیبایی و دیده شدن هستند و این زیبایی رو مککل شخصیت خودشان و ایجاد رابطه اجتماعی می دانند. به همین خاطر بسیاری از جوانان بعد از سن بلوغ دنبال انواع عمل های جراحی زیبایی هستند اما باید  به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید که این کار حتما بایستی تحت نظر و با مشاوره ی پزشک متبحر و دلسوز انجام بگیره تا عوارض بعدی رخ نده.

نکات لازم قبل از جراحی بینی چیست؟

حداقل ۱۰ روز قبل از عمل بایستی از مصرف آسپرین و داروهای مشابه ( ایبوبروفن، دیکلوفناک سدیم، ایندوماسین، مفنامیک اسید و…)خودداری نمایید.البته خوردن استامینوفن مشکلی ندارد.افرادی که دخانیات مصرف می کنند نباید ۴ هفته قبل از عملو بعد از عمل بینی هیچگونه دخانیاتی مصرف نمایند.زیرا نیکوتین به دلیل انقباض عروقی ،خون رسانی به بافت های عمل شده را مختل می نماید.

به مدت ۸ ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن هر چیزی باید اجتناب نمایید

حتما دقت داشته باشید لباس به گونه ای باشد که مجبور نباشید از سر آن را خارج نمایید